Pevná cena vs hodinová sazba

7 rad pro rozhodnutí, zda si zvolit pevnou cenu nebo hodinovou sazbu

Pohled zákazníka

Zákazník potřebuje znát cenu předem. Jednak je to určitá zvyklost, jednak potřebuje vědět, zda jeho rozpočet na realizaci stačí. V neposlední řadě potřebuje srovnávat mezi různými nabídkami. Z výše uvedeného to vypadá, že jediná rozumná volba je pevná cena. Nemusí tomu ale tak být vždy. Čtěte dále.

Pohled vývojáře

Vývojáři mají pohled na věc ale přesně opačný. Objem práce není totiž jasný a navíc víme, že se často vyskytují různé technické potíže, jejichž řešení může vzít nemalé množství neplánovaného času. Pevná cena se tak může jevit jako loterie. Vývojář ji může chápat jako bianko smlouvu, kde se za nějakou cenu upíše k neomezenému množství práce.

Řešení problému

Ve skutečnosti mají pravdu oba, zákazník i vývojář. Co nám ale v rovnici řešení chybí je architekt a jeho práce. Vzpomeňte si, že zedník Vám nepostaví dům, když nemáte projekt. Ve skutečnosti jediná možnost jak zjistit cenu je rozpitvat projekt na dílčí malé úkoly. Jedině ty se pak dají nacenit a výsledky, jak jinak, sečíst.

K čemu je to ještě dobré

Když požadavky na funkčnost sepíšeme do programu určeného pro projektové řízení (JIRA) a následně ji rozpitváme na jednotlivé úkoly, dostaneme ideální podklady pro projektové řízení. Nejenže zjistíme odpověď na základní zákazníkovu otázku ohledně ceny. Budeme vědět jak dlouho projekt potrvá a dokonce kdykoli v průběhu projektu budeme vědět, jak se nám daří plnit plán. V neposlední řadě budeme mít i podklady pro testera. Jeho práce totiž spočívá zejména ve srovnání stavu zjištěného při testech se stavem definovaným v dokumentaci.

Proč tolik zákazníků architekta nechce

Jednoduše neví, že je to práce, která je u středních a větších projektů nutná. Neuvědomují si, že je to jako stavět dům bez projektu, často považují svůj prvotní popis projektu za dostatečný. Práci na projektu považují za zbytečnou. To je hrozný omyl!

A proč by jej chtít mělo

Projekt bez řízení je b...l. Nejenže nebudete vědět, kdy to bude a kolik to bude stát, ale navíc si připravíte nepříjemné chvilky diskusemi jak to vlastně mělo fungovat. Věřte tomu, že s nejasným zadáním udělá programátor neznalý zákazníkův business vždy něco “jinak”. Právě tohle způsobuje častější nutnost něco předělávat. Projekt se prodražuje, nervozita stoupá. Nakonec, až už je většinou pozdě, se zjistí, že zdražení projektu je daleko větší, než je cena sepsání požadavků do JIRA.

7 rad

  • Jen opravdu triviální projekty nepotřebují projektové řízení
  • Projektově řídit nemusíte ani malou opravu
  • I malé projekty už potřebují architekta a projektové řízení
  • Sepsat projekt a rozsekat na kousíčky vám pomůže vyřešit problém hodinovou sazbou vs. pevnou cenou.
  • Řešit, zda pevná cena je nižší nebo vyšší než hodinová sazba je úvaha zcela nesprávným směrem.
  • Zcela scestné je i mluvit o kompromisu mezi pevnou cenou a hodinovou sazbou nebo třeba o hodinové sazbě za cenu pevné ceny.
  • Jednoduše udělejte vše správně, ušetříte si spoustu starostí

Závěrem

Na začátku jsme řešili, zda je lepší pevná cena nebo hodinová sazba. Nyní už víme jak to bylo pošetilé! To co ve skutečnosti potřebujeme je projektové řízení.
Zdeněk Skulínek i jeho spolupracovníci jsou zkušení profesionálové.
Ve Zdeněk Ve Zdeněk Skulínek Vám nenabídneme zhotovení projektu bez projektového řízení.
Ve Zdeněk Skulínek máme zkušenosti s malými i velkými projekty.
U Zdeňka Skulínka děláme projekty správně.